Blog

Jedną z misji Zdrowego Kształtu Życia jest kompleksowe leczenie nadwagi i otyłości, dlatego w dzisiejszym tekście skoncentruję się na przedstawieniu otyłości jako choroby, bo tym w istocie jest.

Otyłość to choroba i ma swój numer statystyczny: E66. To brzmi poważnie? I jest poważne, a nawet groźne! Badania wykazały, że u 95 % chorych na otyłość wykryto powikłania otyłości, czyli choroby bezpośrednio związane z chorobą otyłościową.

Co to znaczy? Znaczy to dokładnie to, że gdyby zniknęła otyłość, zniknęłyby również te choroby. Lista tych chorób jest bardzo długa – według Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego jest ich ponad sto!

Dlaczego tak się dzieje, że doszło do sytuacji, gdzie ponad połowa społeczeństwa ma nadwagę albo otyłość i niestety dotyczy to też coraz większej grupy dzieci? Zaniedbania w tym zakresie zaczynają się od góry, czyli od ochrony zdrowia na wszystkich jej szczeblach i specjalizacjach.

Czemu tak się dzieje?

Dopiero w ostatnich kilku latach świat medycyny ruszył do walki z tą chorobą. Niestety początki i tutaj są niezbyt udane. Dlaczego tak sądzę? Bo pacjent został obarczony winą za swoją chorobę! Właściwie pacjent jedynie słyszy od lekarza: “proszę mniej jeść i więcej się ruszać” albo “proszę tyle nie jeść” lub też “proszę iść do dietetyka”. To wszystko, co może usłyszeć pacjent, a przecież te zalecenia nie są odkrywcze dla pacjenta.

Gdyby to było takie proste do samodzielnego wykonania, pewnie nie doszłoby do nadwagi czy następnie do otyłości. Warto pewnie zauważyć, że w grupie lekarzy różnych specjalności problem nadwagi i otyłości występuje również w dużym stopniu. Intensywnie szerzymy wiedzę w tym zakresie tak, aby w sposób profesjonalny i skuteczny leczyć tę groźną cywilizacyjną chorobę, która jest obarczona wieloma niebezpiecznymi powikłaniami takimi jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i wiele nowotworów bezpośrednio powiązanych z otyłością.

Problem jest poważny, skutki są poważne i poważne musi być leczenie.

Dziś lekarze zajmujący się tą chorobą mają wiedzę i umiejętności do skutecznego wyleczenia otyłości. Wiemy, że otyłość jest przewlekłą chorobą nie ustępującą samoistnie, mającą tendencję do nawracania. Konieczne jest kompleksowe jej leczenie, aby można było zapobiec nawrotom. Jej patogeneza jest bardzo dobrze poznana i wymaga leczenia pod okiem specjalistów.

Często to suma “zajedzonych” emocji. Najważniejsze aby zacząć od przyjęcia zasady, że pacjent nie jest odpowiedzialny za swoją chorobę i potrzebuje specjalistycznej, kompleksowej pomocy, aby leczenie było skuteczne.

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

otyłość to choroba

Dziś na blogu Zdrowy Kształt Życia w wielkim skrócie o tym jak emocje i ciało oddziałują na siebie – a co za tym idzie jak powstają choroby psychosomatyczne, czyli bezpośrednio związane z przeżywanymi emocjami.

O czym przeczytasz w artykule? Choroby psychosomatyczne. Związek emocji z ciałem i ich wzajemna zależność.

Ciało jest mapą świadomości. Jeżeli żyjesz nieświadomie, Twoje ciało uzewnętrzni Twój problem, zacznie chorować. Ja to nazywam: “ciało puka do Twoich drzwi i mówi – zrób coś z tym.” Części ciała mówią co jest nie w porządku – gdzie jest presja i napięcie. Na tym opiera się medycyna wschodu (tradycyjna) oraz medycyna zachodu (akademicka), psychosomatyczna.

Kiedy osoba prowadzi życie pełne stresu i lęku, organizm ulega systematycznemu wyniszczeniu – nieuchronnie zacznie chorować. W ujęciu praktycznym stres to wpływ otoczenia, które zmusza organizm do zmiany zachowań, aby dostosować się do nowej sytuacji. Brak reakcji albo słaba reakcja na zmianę powoduje, że przechodzimy w distres (tkwimy w stresie, cierpimy na stres przewlekły), co w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu i choroby.

Im dłużej tkwimy w stresie, tym trudniej z niego się uwolnić. Próbujemy się przystosować, zamiast modyfikować swoje życie. Organizm zaczyna chorować, a jeżeli nic z tym nie robimy, choroba postępuje. Mówimy wtedy o chorobach z autoagresji.

CIĘŻKA PRACA NIE ZABIJA – STRES ZABIJA.

Aby nauczyć się metod radzenia sobie ze stresem, skorzystaj z naszej pomocy 🙂

SYMPTOMY (uczucia) wskazują nam błędy, które popełniamy. Nierozpoznanie przez nas, nienazwanie symptomu (uczucia) lub wielu symptomów występujących po sobie (uczuć występujących po sobie) w rezultacie wywoła CHOROBĘ. Czyli jest to wynik tego, co nazbierało się po drodze, z czym nie poradziliśmy sobie. Wtedy nasze ciało (organy) mówią do nas chorobą.

W CHOROBIE SOMATYCZNEJ EMOCJE SĄ WYRAŻONE PRZEZ CIAŁO.

WCZEŚNIEJ CIAŁO DAJE SYGNAŁY W POSTACI DOLEGLIWOŚCI.

A co jeśli choroba już się rozwinęła?

Badania kliniczne wskazują na istotną rolę czynników psychologicznych, takich jak motywacja, percepcja, kształcenie się, czyli wiedza oraz poglądy, w radzeniu sobie z chorobą i bólem fizycznym. Wiele badań podkreśla także efektywność wybranych technik psychologicznych w redukcji bólu oraz procesie zdrowienia. Tak więc włączenie tego rodzaju metod spełnia wymogi medycyny opartej na faktach. Skuteczność metod psychologicznych wynika w znacznym stopniu ze wzbudzenia w chorym przekonania, że jest w stanie coś zrobić, co sprzyja redukcji poczucia beznadziejności, bezsilności i frustracji.

Stres zabija. Naucz się zawczasu – nim rozwinie się choroba – redukcji stresu w codziennym życiu.

W pierwszym wpisie na blogu Zdrowy Kształt Życia zapraszamy do poczytania o stresie i możliwościach radzenia sobie z nim oraz umiejętnościach osobistych w tym zakresie.

O czym przeczytasz w artykule? Style radzenia sobie ze stresem. Czynniki chroniące przed stresem. Kształtowanie standardów i postaw w życiu, które minimalizują odczuwanie stresu.

Style radzenia sobie ze stresem:

 • skoncentrowanie na problemie
 • skoncentrowanie na emocjach
 • podnoszenie odporności na stres (wsparcie , zasoby materialne, zasoby wewnętrzne – intrapersonalne, zasoby wynikające z przynależności)

Systemowa koncepcja stresu mówi, że ludzie pracujący w dużej odpowiedzialności nie przeżywają bardziej stresu niż inni. Środowisko zewnętrzne nie jest najważniejsze w występowaniu stresu. Najważniejsze są elementy osobnicze i standardy działania. Im wyższe standardy, tym zwiększa się sytuacja napięciowa. Zdrowe zachowania – to okazywanie i wypuszczanie z siebie napięcia.

Jakie są ważne czynniki zabezpieczające przed stresem, który może w konsekwencji doprowadzić do depresji?

 • budowanie wewnętrznego systemu oparcia ( wewnętrznych zasobów ) poprzez terapię
 • grupa wsparcia (grono przyjaciół, organizacje, dobre stosunki rodzinne)
 • umiejętność rozpoznawania trudnych emocji (rozpoznawanie uczuć), czyli – “jak się czujesz?”, “gdzie to czujesz?” ( kontakt z ciałem), “jak to czujesz?”(paraliżuje cię? przeszkadza?)

Każda sytuacja dzieje się po coś w myśl zasady, że wszystko co się dzieje w Twoim życiu dzieje się dla Twojego największego dobra. Zatem trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co to się dzieje?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli podjąć decyzję, a w dalszym kroku jasno sprecyzować swoje cele (kolejność, precyzyjność).

Tu często pojawia się przeszkoda (w przejściu dalej), czyli nieumiejętność zakończenia jakiegoś cyklu energetycznego związanego z sytuacją stresową.

Dlaczego? Bo w głowie mieści się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.

Jeżeli jestem zbyt długo w przeszłości, to nie zamknę cyklu. Najlepiej przebywać jak najwięcej w teraźniejszości, czyli w TU I TERAZ! Wtedy mogę się koncentrować na działaniu. Jeśli emigruję do przeszłości lub przyszłości, to potrzebuję na nowo ściągnąć się do teraźniejszości.

style radzenia sobie ze stresem
Każda sytuacja dzieje się po cośTrzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co to się dzieje?

Co jeszcze jest ważne?

Kształtowanie standardów i postaw:

 • postawa tolerancji na wieloznaczność i różnorodność sytuacji społecznych (wypracowanie myślenia, że wiele sytuacji, jakie mnie spotyka w życiu jest niezagrażających dla mnie – a wydaje się często, że tak jest)
 • postawa gotowości do zmiany
 • tworzenie elastycznych postaw wobec siebie i innych (jestem eksperymentatorem)
 • umiejętność kształtowania nowych standardów (np. przyznanie się do własnych błędów może stać się wyzwoleniem – stać mnie na to)
 • zwiększanie zasobów (odbycie treningów i nauka umiejętnego rozładowywania napięcia, racjonalne odżywianie, nauka technik i ćwiczeń relaksacyjnych, nauka rozluźniania mięśni, przestrzeganie rytmów etc.)

Możemy nauczyć Cię metod radzenia sobie ze stresem podczas warsztatów “4 Dni z Uważnością”

zdrowyksztalt@gmail.com
Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/terrapeu/public_html/zdrowyksztalt.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/terrapeu/public_html/zdrowyksztalt.pl/wp-content/plugins/cookie-law-info/legacy/public/modules/script-blocker/script-blocker.php on line 489