W pierwszym wpisie na blogu Zdrowy Kształt Życia zapraszamy do poczytania o stresie i możliwościach radzenia sobie z nim oraz umiejętnościach osobistych w tym zakresie.
O czym przeczytasz w artykule? Style radzenia sobie ze stresem. Czynniki chroniące przed stresem. Kształtowanie standardów i postaw w życiu, które minimalizują odczuwanie stresu.
Style radzenia sobie ze stresem:
- skoncentrowanie na problemie
- skoncentrowanie na emocjach
- podnoszenie odporności na stres (wsparcie , zasoby materialne, zasoby wewnętrzne – intrapersonalne, zasoby wynikające z przynależności)
Systemowa koncepcja stresu mówi, że ludzie pracujący w dużej odpowiedzialności nie przeżywają bardziej stresu niż inni. Środowisko zewnętrzne nie jest najważniejsze w występowaniu stresu. Najważniejsze są elementy osobnicze i standardy działania. Im wyższe standardy, tym zwiększa się sytuacja napięciowa. Zdrowe zachowania – to okazywanie i wypuszczanie z siebie napięcia.
Jakie są ważne czynniki zabezpieczające przed stresem, który może w konsekwencji doprowadzić do depresji?
- budowanie wewnętrznego systemu oparcia ( wewnętrznych zasobów ) poprzez terapię
- grupa wsparcia (grono przyjaciół, organizacje, dobre stosunki rodzinne)
- umiejętność rozpoznawania trudnych emocji (rozpoznawanie uczuć), czyli – “jak się czujesz?”, “gdzie to czujesz?” ( kontakt z ciałem), “jak to czujesz?”(paraliżuje cię? przeszkadza?)
Każda sytuacja dzieje się po coś w myśl zasady, że wszystko co się dzieje w Twoim życiu dzieje się dla Twojego największego dobra. Zatem trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co to się dzieje“?
Odpowiedź na to pytanie pozwoli podjąć decyzję, a w dalszym kroku jasno sprecyzować swoje cele (kolejność, precyzyjność).
Tu często pojawia się przeszkoda (w przejściu dalej), czyli nieumiejętność zakończenia jakiegoś cyklu energetycznego związanego z sytuacją stresową.
Dlaczego? Bo w głowie mieści się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.
Jeżeli jestem zbyt długo w przeszłości, to nie zamknę cyklu. Najlepiej przebywać jak najwięcej w teraźniejszości, czyli w TU I TERAZ! Wtedy mogę się koncentrować na działaniu. Jeśli emigruję do przeszłości lub przyszłości, to potrzebuję na nowo ściągnąć się do teraźniejszości.
Co jeszcze jest ważne?
Kształtowanie standardów i postaw:
- postawa tolerancji na wieloznaczność i różnorodność sytuacji społecznych (wypracowanie myślenia, że wiele sytuacji, jakie mnie spotyka w życiu jest niezagrażających dla mnie – a wydaje się często, że tak jest)
- postawa gotowości do zmiany
- tworzenie elastycznych postaw wobec siebie i innych (jestem eksperymentatorem)
- umiejętność kształtowania nowych standardów (np. przyznanie się do własnych błędów może stać się wyzwoleniem – stać mnie na to)
- zwiększanie zasobów (odbycie treningów i nauka umiejętnego rozładowywania napięcia, racjonalne odżywianie, nauka technik i ćwiczeń relaksacyjnych, nauka rozluźniania mięśni, przestrzeganie rytmów etc.)