W pierwszym wpisie na blogu Zdrowy Kształt Życia zapraszamy do poczytania o stresie i możliwościach radzenia sobie z nim oraz umiejętnościach osobistych w tym zakresie.

O czym przeczytasz w artykule? Style radzenia sobie ze stresem. Czynniki chroniące przed stresem. Kształtowanie standardów i postaw w życiu, które minimalizują odczuwanie stresu.

Style radzenia sobie ze stresem:

 • skoncentrowanie na problemie
 • skoncentrowanie na emocjach
 • podnoszenie odporności na stres (wsparcie , zasoby materialne, zasoby wewnętrzne – intrapersonalne, zasoby wynikające z przynależności)

Systemowa koncepcja stresu mówi, że ludzie pracujący w dużej odpowiedzialności nie przeżywają bardziej stresu niż inni. Środowisko zewnętrzne nie jest najważniejsze w występowaniu stresu. Najważniejsze są elementy osobnicze i standardy działania. Im wyższe standardy, tym zwiększa się sytuacja napięciowa. Zdrowe zachowania – to okazywanie i wypuszczanie z siebie napięcia.

Jakie są ważne czynniki zabezpieczające przed stresem, który może w konsekwencji doprowadzić do depresji?

 • budowanie wewnętrznego systemu oparcia ( wewnętrznych zasobów ) poprzez terapię
 • grupa wsparcia (grono przyjaciół, organizacje, dobre stosunki rodzinne)
 • umiejętność rozpoznawania trudnych emocji (rozpoznawanie uczuć), czyli – “jak się czujesz?”, “gdzie to czujesz?” ( kontakt z ciałem), “jak to czujesz?”(paraliżuje cię? przeszkadza?)

Każda sytuacja dzieje się po coś w myśl zasady, że wszystko co się dzieje w Twoim życiu dzieje się dla Twojego największego dobra. Zatem trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co to się dzieje?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli podjąć decyzję, a w dalszym kroku jasno sprecyzować swoje cele (kolejność, precyzyjność).

Tu często pojawia się przeszkoda (w przejściu dalej), czyli nieumiejętność zakończenia jakiegoś cyklu energetycznego związanego z sytuacją stresową.

Dlaczego? Bo w głowie mieści się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość.

Jeżeli jestem zbyt długo w przeszłości, to nie zamknę cyklu. Najlepiej przebywać jak najwięcej w teraźniejszości, czyli w TU I TERAZ! Wtedy mogę się koncentrować na działaniu. Jeśli emigruję do przeszłości lub przyszłości, to potrzebuję na nowo ściągnąć się do teraźniejszości.

style radzenia sobie ze stresem
Każda sytuacja dzieje się po cośTrzeba jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie: “po co to się dzieje?

Co jeszcze jest ważne?

Kształtowanie standardów i postaw:

 • postawa tolerancji na wieloznaczność i różnorodność sytuacji społecznych (wypracowanie myślenia, że wiele sytuacji, jakie mnie spotyka w życiu jest niezagrażających dla mnie – a wydaje się często, że tak jest)
 • postawa gotowości do zmiany
 • tworzenie elastycznych postaw wobec siebie i innych (jestem eksperymentatorem)
 • umiejętność kształtowania nowych standardów (np. przyznanie się do własnych błędów może stać się wyzwoleniem – stać mnie na to)
 • zwiększanie zasobów (odbycie treningów i nauka umiejętnego rozładowywania napięcia, racjonalne odżywianie, nauka technik i ćwiczeń relaksacyjnych, nauka rozluźniania mięśni, przestrzeganie rytmów etc.)

Możemy nauczyć Cię metod radzenia sobie ze stresem podczas warsztatów “4 Dni z Uważnością”

zdrowyksztalt@gmail.com