Dziś na blogu Zdrowy Kształt Życia w wielkim skrócie o tym jak emocje i ciało oddziałują na siebie – a co za tym idzie jak powstają choroby psychosomatyczne, czyli bezpośrednio związane z przeżywanymi emocjami.

O czym przeczytasz w artykule? Choroby psychosomatyczne. Związek emocji z ciałem i ich wzajemna zależność.

Ciało jest mapą świadomości. Jeżeli żyjesz nieświadomie, Twoje ciało uzewnętrzni Twój problem, zacznie chorować. Ja to nazywam: “ciało puka do Twoich drzwi i mówi – zrób coś z tym.” Części ciała mówią co jest nie w porządku – gdzie jest presja i napięcie. Na tym opiera się medycyna wschodu (tradycyjna) oraz medycyna zachodu (akademicka), psychosomatyczna.

Kiedy osoba prowadzi życie pełne stresu i lęku, organizm ulega systematycznemu wyniszczeniu – nieuchronnie zacznie chorować. W ujęciu praktycznym stres to wpływ otoczenia, które zmusza organizm do zmiany zachowań, aby dostosować się do nowej sytuacji. Brak reakcji albo słaba reakcja na zmianę powoduje, że przechodzimy w distres (tkwimy w stresie, cierpimy na stres przewlekły), co w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu i choroby.

Im dłużej tkwimy w stresie, tym trudniej z niego się uwolnić. Próbujemy się przystosować, zamiast modyfikować swoje życie. Organizm zaczyna chorować, a jeżeli nic z tym nie robimy, choroba postępuje. Mówimy wtedy o chorobach z autoagresji.

CIĘŻKA PRACA NIE ZABIJA – STRES ZABIJA.

Aby nauczyć się metod radzenia sobie ze stresem, skorzystaj z naszej pomocy 🙂

SYMPTOMY (uczucia) wskazują nam błędy, które popełniamy. Nierozpoznanie przez nas, nienazwanie symptomu (uczucia) lub wielu symptomów występujących po sobie (uczuć występujących po sobie) w rezultacie wywoła CHOROBĘ. Czyli jest to wynik tego, co nazbierało się po drodze, z czym nie poradziliśmy sobie. Wtedy nasze ciało (organy) mówią do nas chorobą.

W CHOROBIE SOMATYCZNEJ EMOCJE SĄ WYRAŻONE PRZEZ CIAŁO.

WCZEŚNIEJ CIAŁO DAJE SYGNAŁY W POSTACI DOLEGLIWOŚCI.

A co jeśli choroba już się rozwinęła?

Badania kliniczne wskazują na istotną rolę czynników psychologicznych, takich jak motywacja, percepcja, kształcenie się, czyli wiedza oraz poglądy, w radzeniu sobie z chorobą i bólem fizycznym. Wiele badań podkreśla także efektywność wybranych technik psychologicznych w redukcji bólu oraz procesie zdrowienia. Tak więc włączenie tego rodzaju metod spełnia wymogi medycyny opartej na faktach. Skuteczność metod psychologicznych wynika w znacznym stopniu ze wzbudzenia w chorym przekonania, że jest w stanie coś zrobić, co sprzyja redukcji poczucia beznadziejności, bezsilności i frustracji.

Stres zabija. Naucz się zawczasu – nim rozwinie się choroba – redukcji stresu w codziennym życiu.